Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

Stránky tělesné, duševní a citové harmonie

Jaká témata máte v oblibě?

Celostní péče (11 | 65%)
Rozhledy (2 | 12%)
Recepty (4 | 23%)

Mluvme o depresi a seznamme se s jejími projevy a prvními symptomy, abychom ji uměli a mohli úspěšně čelit. 

Především je nutné si uvědomit, že deprese je duševní onemocnění charakterizované hlubokým a trvalým pocitem smutku, zoufalství, ztrátou zájmu o věci, které nám byly kdysi příjemné a dělali je rádi. Začínají se dostavovat poruchy spánku, ztráta chuti k jídlu a jiné doprovodné psychické procesy. Každý člověk má zkušenosti že se občas dostaví  pocit neštěstí a  smutku. Ale u deprese je to tak, že tyto pocity dominují  každodennímu životu. A to i tehdy, když nepředchází nějaká nedávná těžká ztráta  nebo jiná příčina, která může depresi spustit. A projevuje  se to duševním i fyzickým chátráním.  Americký odborný tisk uvádí, že každý rok  postihuje  deprese až 17 miliónů lidí  Každý rok , ve Spojených státech, deprese postihuje odhadovaných 17  milionů lidí . 

 Jedna ze čtyř žen, prodělala epizodu těžké deprese, 10 – 20 % pak trpí depresí celý život.  Jedinci, postižení depresí, kteří  zažívají depresivní epizody, mohou mít problémy se spánkem, ztrácí zájem o oblíbené činnosti, mají potíže se soustředěním, potíže s tělesnou hmotností,   zažívají pocity beznadějnosti a bezcennosti, trpí posedlostí po smrti nebo mají sebevražedné tendence. 

 U dětí může deprese vypadat jako podrážděnost. Příčiny deprese jsou složité a ne vždy dostatečně srozumitelné.  Může ji způsobit  nerovnováha určitých neurotransmiterů,  chemických látek v mozku, které přenášejí  zprávy mezi nervovými buňkami : klíčem k depresi může být i výchova.  Ta patří k vnějším faktorům deprese. Pokud se jedinec stal v dětství obětí zneužívání a byl celkově zanedbáván, pak v dospívání trpí nízkou sebeúctou a negativním myšlením.   Zdá se, že uričtou roli hraje i dědičnost. Depresi způsobují také vnější stressory, jako jsou chornické zdravotní problémy, smrt milované osoby. Rozvod nebo odcizení, potrat, ztráta zaměstnání.  Jedinci zažívají depresivní epizody, které se projevují takto :  

• Významná změna v hmotnosti 
• nespavost nebo hypersomnie (nadměrná spánku) 
• psychomotorická agitovanost nebo zpomalení 
• únava nebo ztráta energie 
• pocity bezcennosti nebo nepatřičné viny 
• horší schopnost myslet nebo se soustředit, nebo nerozhodnost 
• opakované myšlenky na smrt nebo sebevražedné a pokusy 

Deprese  se projevuje takto :  

Dlouhodobý smutek 
Pocity bezcennosti nebo viny 
Nezájem o sex 
Ztráta koncentrace 
Ztráta zájmu o aktivity 
Únava 
Hubnutí nebo tloustnutí
Nespavost nebo naopak spavost
Úzkost 
Sebevražedné myšlenky 
Zpomalení řeči a tělesného pohybu 

Dysthymie 

Až 70% dysthymických  pacientů mají jak dysthymický rozlad  a velkou  depresivní poruchu, známou jako dvojitá deprese. Příčínou může být  zneužití, panické poruchy, poruchy osobnosti, sociální  fóbie, a další psychiatrické projevy.  
Dysthymie se vyskytuje u pacientů, kteří navíc trpí těmtito nemocemi:  

skleróza,
 AIDS, 
hypotyreóza, 
chronický únavový syndrom, 
Parkinsonova nemoc, 
diabetes, 

Alternativní léčba deprese

Různé alternativní medicíny se ukázaly být  užitečné při léčbě deprese. Nedávná zpráva z Velké 
Británie zdůraznila, že více lékařů by měla podporovat  alternativní léčby, jako je chování a svépomocné  programy, cvičební programy pod dohledem odborníka. Tento čas je čekáním, zda  budou nebo budou postižení jedinci muset brát antidepresiva pro mírné projevy deprese.  Čokoláda, káva, cukr, a alkohol mohou v této fázi škodit.  Základní  mastné kyseliny mohou snížit depresi a zvýšit  zlepšování nálady. 

Aromaterapie 

Aromaterapie, zejména citrusové vůně,  má pozitivní vliv na depresi. 

Psychoterapie
Psychoterapie  nebo poradenství je nedílnou součástí léčby, protože  je tak možné najít a léčit příčinu deprese. 

Psychosociální terapie 
Psychoterapie zkoumá život člověka, aby odborník našel možnou příčinu deprese.Terapeut pomáhá pacientovi uvědomit si jeho vzorce myšlení a jejich vznik.   Kognitivně-behaviorální terapie předpokládá, že pacientovo vadné myšlení   způsobuje současná krize  a zaměřuje se na měnící se vzory myšlenek  a vnímání. 

Čínská medicína a rostlinných přípravků 
Léčba deprese zahrnuje  regulaci Qi, snížení hlenu, zklidnění mysli, a  podporu duševní resuscitace. 

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
(c) Maura and Eleonora, 2010
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one