Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

Stránky tělesné, duševní a citové harmonie

Jaká témata máte v oblibě?

Celostní péče (11 | 65%)
Rozhledy (2 | 12%)
Recepty (4 | 23%)

Péče o tělo podle evropských tradic

Bylinné koupele jsou velmi příjemné a mají dvojí účel. Jednak čistí pokožku a jednak působé léčivě.  Bylinkovou lázeň si připravíme z jedné nebo více bylin. Já používám levanduli, rozmarýnu a někdy i roztlučený kořen anděliky lékařské, který si přes den vyluhuji ve sklenici vody. Výborná je též kopřiva, šalvěj nebo heřmánek s mátou. Byliny, které používáme, mohou mít různé účinky – osvěžují, povzbuzují krevní oběh, nebo naopak uvolňují svaly a připravují organismus na plnohodnotný noční odpočinek. Teplota vody, kterou používáme k bylinné koupeli, musí být zhruba stejná, jako teplota těla. Nejlepších účinků dosáhnete tehdy, když koupel trvá 10 – 15 minut. 

Příprava bylinné lázně je jednoduchá. Zavěste 3 – 4 pytlíky ke spařování čaje s bylinou směsí, kterou si zvolíte, do vody a nebo si hoďte do vany vajíčko naplněné bylinkami. Můžete si také udělat odvar a pak ho scezený nalít do vody. Ženy s normální pletí mohou tento proces provádět jednou týdně, s mastnou pletí 2x a 3x týdně a suchou pletí jednou za dva týdny. Po koupeli je dobré se pečlivě osušit a natřít tělo olejem, zabalit se do prostěradla a relaxovat.

Co nám koupel přinese?

Koupel utišuje, ulehčuje usínání, regeneruje kůži a činí ji pružnou, zlepšuje transpiraci a má spasmolytické vlastnosti, působí potopudně a často i přerušuje akutní katar nosu.
A jaký čaj si dáme po koupeli? Doporučuje se, abychom si  po takové koupeli dopřáli teplý čaj s malinovou šťávou a se špetkou zázvoru. To čaje přidáme z ˝ citronu šťávu a trochu skořice.

Koupele používané pro kosmetické účely 

Nejprve je nutno zdůraznit, že receptury, o kterých zde budete číst, nejsou nic nového, naopak  jsou  velmi staré a mohou pocházet z různých krajů a zemí. Ale ženy je udržely v paměti i ve svých zápiscích, a tak se přenesly i do naší moderní doby. Z jednotlivých ingrediencí vidíme, že ani suroviny, z kterých se koupel pro krásu připravuje, nám nejsou neznámé a pokud poznáme blíže jejich vlastnosti, pochopíme, proč právě ony mohou vytvořit závěrečný efekt z koupele. A zde jsou suroviny, které si opatříme nejlépe v obchodech se zdravou výživou: 1sklenice ječmene, 1 sklenice obilných otrub, 1 sklenice ovesných vloček, 1 sklenice hnědé rýže, 4 lžíce sušených bobkových listu, 4 lžíce levandulových květů, 4 citróny, 4 litry čerstvé dešťové vody nebo převařené vody z vodovodu. Výsledné množství přípravku je počítáno  na 2 koupele. Postup je takový, že všechny suroviny uložíme do kastrolu, uvedeme do varu a pak na mírném ohni ještě hodinu vaříme. Vzniklou tekutinu scedíme, polovinu vlijeme do vany naplněné vodou, druhou polovinu uschováme v chladničce. Citróny nakrájíme na kolečka a vložíme do koupele. Velmi příjemná koupel je také z lipového květu. Tuto koupel si můžeme připravit, pokud se cítíme vyčrpáni, unavení a nebo pokud bojujeme s vorovým onemocněním.  Vůně lipového květu nám přinese uklidnění i navrácení zdraví do pocitů harmonie. Koupel z lipovéhu květu si připravíme takto :Smísíme 50 g květů lípy, 30 g rozdrobeného oddenku puškvorce a po 20 g květ levandule a květ nebo nať vřesu. Zalijeme dvěma litry vroucí vody a ponecháme půl hodiny přikryté pod párou nebo zahříváme, ale nepřivádíme k varu. Nálev přecedíme a vlijeme do vany. Zbylé vyluhované bylinky dáme do plátěného sáčku, zavážeme a ponoříme do vany naplněné do 1/3 vodou o teplotě 4O st. C. V koupeli zůstaneme 20 minut.  Po opuštění vany se neutíráme, ale ovineme se osuškou, lehneme si na lůžko a teple se přikryjeme. Při výčtu koupelí, které nám mohou dát krásu, zdraví, pohodu a uklidnění, nesmíme zapomínat na slézovou koupel, která působí regeneračně na kůži, má protizánětlivý účinek, omezuje pocity svědění a má kosmetické účinky. 

Připravíme si ji tak, že  hrst rozdrobených květů a listů slézu a 3-4 lžíce květu lípy, natě řebříčku a heřmánku zalijeme k v hrnku se dvěma litry horké vody a ponecháme hodinu přikryté. Posléze přivedeme těsně k varu a celý obsah hrnce i s bylinkami vlijeme do vany. Tu doplníme vodou na 1/3 objemu. Koupel by měla mít teplotu 36 – 38 stupňů a měla by trvat 10 – 20 minut. 


Péče o tělo  podle indických tradic

Kůže je ajurvédou považovaná na smyslový orgán, o kterou je nutno stejně pečovat, jako o ostatní části těla. Půjde tu nejen o správný způsob čistění, masáž celého povrchu těla, ale i o hygienu dalších oblastí. Velmi příjemnou součástí této zvláštní hygieny, která současně i přispívá k váživě a dosažení krásného vzhledu kůže je olejování. Olejování kůže si indická celostní medicína velmi cení, v evropských tradicích se k tomu přistupuje zřídka.  Stejně jako Indové, i Arabové tento způsob rádi používají a je to dáno velmi suchým a horkým podnebím. A proto se tento zvyk neuchytil v zemích v mírném pásmu. Ale vzhledem k velmi horkým létům, které v poslední době prožíváme, se můžeme bez zvláštních ovab k této tradici přiklonit. Indové totiž tvrdí, a my s tím souhlasíme, že kůže je náchylná k onemocněním a proto masáž olejem je nezbytná pro její hygienu a zdraví. Pak se kůže posilujem tělo je měkké a odolné vůči zátěži a pohybu. Ale i z hlediska krásy je olejová masáž důležitá, protože je kůže krásná, napjatá a příjemná na dotyk. Krásu člověka tvoří dvě nezbytné věci. Jas očí a lesk pokožky. Tak, a nyní se věnujme samotnému pěstění, jak nám říká prastará ajurvéda. Mýslo je nejlepší prostředek očisty těla a to je pravda. Ale bohužel má mýdlo tu vlastnost, že pokožku velmi vysušuje a tak je nutno s mýdlem používat i olej. To je jedna z možností, jak zabránit, aby mýdlo pokožku vysušovalo. Proto se doporučuje, aby tělo, umyté mýdlem se ještě naolejovalo. Do mýdlové pěny lze přidat trochu oleje a tím se pak umývat. Nejvhodnější mýdlo je takové, které neobsahuje žádné aromatické přídavky. Pěny do koupele a sprchové gely velmi vysušují pokožku a proto lze doporučit k ošetření pokožky mléko.       

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
(c) Maura and Eleonora, 2010
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one