Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

Stránky tělesné, duševní a citové harmonie

Jaká témata máte v oblibě?

Celostní péče (11 | 65%)
Rozhledy (2 | 12%)
Recepty (4 | 23%)

Kopřiva dvoudomá

0608-Podbělice alpská (Homogyne alpina).jpg
Sbírá se od června do září.
Odvar z kopřiv, připravený půlhodinovým povařením 100 g jemně nařezané drogy v 1 litru vody okyselené octem, se používá k večernímu mytí vlasů jako prostředek zabraňující jejich vypadávání.

Při hemeroidech je doporučována následující směs: 15 g kopřivy, 10 g smetanky, 30 g natě řebříčku a 30 g natě jablečníku. Polévková lžíce směsi se krátce povaří v 1/2 litru vody, nechá se 10 min. ustát a pije se během dne. Při průjmech se někdy používá i odvar z kořenů, obsahující třísloviny, je možno použít i rozdrcené nažky.

Andělika lékařská

Andělika lékařská (Archangelica officinalis)2.jpg
Sbírá se od července do poloviny srpna.
Ovlivňuje sekreci žaludečních šťáv, podporuje trávení, povzbuzuje sekreci a nervovou činnost, uvolňuje křeče, usnadňuje odkašlávaní a má slabý močopudný účinek. Kořenová droga je odedávna velmi populární a ve středověku se používala i proti moru.

Nyní se používá jako prostředek zlepšující trávení, podporující sekreční funkci střev, prostředek s účinky močopudnými, potopudnými, posilující a tonizující, při nervovém vyčerpání, hysterii, nespavosti, střevních kolikách, gastritidách a průjmech. Při špatném trávení se doporučuje macerační odvar (20 g na 1 l vody), při nadýmání pak dvakrát denně na špičku nože prášková droga. Používá se i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Společně s jinými aromatickými drogami se používá do celkově posilujících koupelí (200 g drogy na koupel).

Kontryhel obecný

Sbírá se od května do září.
Používá se proti průjmům, střevním katarům, při silné menstruaci, špatném trávení, nadýmání, katarech dýchacích cest, plicní tuberkulóze, žaludečních vředech, cukrovce, vodnatelnosti, jaterních a ledvinových chorobách, zánětech močového měchýře, krvácení a k posílení dělohy před porodem. a preventivně k potlačení klimakterických příznaků.

Má i mírný protikřečový a močopudný účinek. Je také součástí metabolických čajových směsí používaných při redukční dietě. Vnitřně se používá zápar ze dvou čajových lžiček řezané drogy na šálek, který se po 10 min. scedí. Pije se neslazený dvakrát denně. Při silné a bolestivé menstruaci se doporučují dva šálky záparu denně v druhé polovině cyklu.

Zevně se používal k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, bércových vředů, ke kloktání při zánětech dutiny ústní a k výplachům při krvácení z nosu a výtocích. K zevnímu použití slouží buď zápar nebo odvar z dvojnásobného množství drogy.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
(c) Maura and Eleonora, 2010
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one