Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi

Stránky tělesné, duševní a citové harmonie

Jaká témata máte v oblibě?

Celostní péče (11 | 65%)
Rozhledy (2 | 12%)
Recepty (4 | 23%)

Knedlíky se šunkou

Na malé kousíčky rozkrájíme asi 6 dkg pěkné slaniny, přidá se lžíce rozpuštěného másla, dále se rozkrájí na kostičky jedna a půl housky a nechá se to všechno osmažit.

Těsto na knedlíky

Dále na misku dáme dvě rozkrájené žemličky na plátky, které polijeme několika lžícemi studeného mléka. Když je žemlička pěkně rozmočená, dají se do ní dvě vejce a jeden žloutek, lžička soli, a několik minut směs třeme. Pak se k tomu přidají ještě čtyři lžíce studeného mléka a mouky tolik, aby bylo těsto tuhé jako na obyčejné knedlíky. Do těsta se zamíchá usmažená žemlička a nechá se odpočinout.

Nádivka

Mezitím nasekáme na jemno dvacet deka pěkné šunky, k ní připojíme jemně nasekanou petrželku, přidáme rovnou lžičku strouhanky, bílek, aby maso drželo pěkně drželo pohromadě a umícháme tuhou nádivku.

Plnění knedlíků

Odpočinuté těsto rozdělíme na čtyři stejné díly, pěkně ho rozložíme lžící a do každého knedlíku dáme kousek nádivky.

 

Vaření knedlíků

Nádivka se pěkně obalí těstem, knedlík zakulatí, aby nebyla nádovka vidět, potře se bílkem a vaří se dvacet minut,
 
Podávání na stůl

Vařené knedlíky rozkrojíme na poloviny, omastíme horkým máslem a podáváme na stůl. Můžeme k nim podat zelí nebo hlávkový salát.
 
Staročeské slaninové knedlíky

A teď něco z tradiční staročeské kuchyně
Do čtvrt litru studeného mléka rozkverláme jedno vejce a jeden žloutek, přidáme lžičku soli a zaděláme s půl kg hrubé (krupičkové) mouky a necháme těsto odpočinout.
Než si těsto odpočine …
Mezitím rozkrájíme čtyři housky a smažíme na slanině a necháme vychladnout-. Pak rozkrájíme na kostičky čtvrt kila vařeného uzeného masa.
A děláme knedlíky …
Těsto si mezitím odpočinulo, a tak s ním pracujeme dál. Osmaženou žemličku na slanině a uzené maso promícháme s těstem a vyrobíme čtyři knedlíky, které vaříme půl hodiny. Na stůl k nim podáváme zelí.   
 
České švestkové knedlíky

Lžíci rozpuštěného másla, dvě lžíce tvarohu, dva žloutky lžička soli se třeme dvě minuty. Poté připojíme půl kila krupičkové mouky a tolik studeného mléka, aby bylo těsto o něco tužší, než na buchty.  Dobře propracované těsto necháme přikryté hodinu odpočinout.
Pak rozválíme těsto na moukou poprášený vál asi silně na malíček, nakrájíme čtverečky velké, jak je libo, a do každého čtverečku vložíme švestku. Švestky zabalíme do těsta. Knedlíky zavaříme do mírně přisolené vody a podle velikosti vaříme deset minut až čtvrt hodiny.

Rada

Doporučuje se, aby v hrnci, kde knedlíky vaříme bylo dost vody a dobře se vařila a po minutě varu se opatrně vařečkou oddělily od dna.

Až jsou knedlíky uvařené …

Vařené knedlíky vybereme cedníkem, poklademe na mísu, omastíme horkým máslem a sypeme mletým mákem s umletými lískovými oříšky a s cukrem Lískové oříšky pomohou, aby byl mák jemně umletý. Můžeme je také, podle libosti, posypat strouhaným perníkem s cukrem nebo strouhaným tvarohem. Knedlíky se pak omastí máslem.   
 
 A nyní starodávné švestkové knedlíky

Na misku dáme čtvrt kila měkkého tvarohu, dvě lžíce rozpuštěného másla, připojíme lžičku soli, jedno celé vejce a jeden žloutek, dvě lžíce sladké smetany a směs třeme několik minut. Potom přidáme tolik mouky, aby bylo těsto tuhé. Těsto necháme chvíli odpočívat.

A potom …

Pak těsto rozválíme, nakrájíme na čtverce, přidáme švestky a vaříme deset až patnáct minut.

Posypka na knedlíky

Sypou se osmaženou žemličkou, nebo se podá strouhaný tvaroh- Také se již vařené dají na mísu, aby z nich stekla všechna voda, do velkého kastrolu dáme kus másla, do něj vložíme ostrouhanou žemličkovou kůru, knedlíky v tom pěkně obalíme a necháme je tak, dokud je nepodáváme na stůl.
 
Tvarohové knedlíky s omáčkou

Dvanáct deka másla třeme vařečkou do pěny. Připojíme čtvrt kila tvarohu, dvě celá vejce a jeden žloutek, čtvrt kila mouky, vrchovatou lžičku soli, dvě ve vodě namočené a vymačkané žemličky a tře se to několik minut. Pak se k tomu přidá dvacet šest deka strouhanky, lžička cukru a dobře se promíchá. Z těsta se udělají knedlíky velké jako pomeranč a vaří se ve velkém kastrolu, v kterém je tolik vody, aby v ní plavaly a v prudkém varu asi patnáct minut.
Vařené knedlíky hned dáme na talíř, roztrhneme je vidličkou a poléváme rozpáleným máslem. Sypeme osmaženou strouhankou a hned podáváme na stůl. Není dobře, když tvarohové knedlíky stojí delší dobu, ztrácejí kyprost.
K těmto knedlíkům se doporučuje tato omáčka:
Ve čtvrt litru kyselé smetany rozkverláme lžičku mouky, tři žloutky, na větší špičku nože množství soli, a když se má dávat omáčka na stůl, postaví se hrnek do kastrolku, ve kterém se na plotně vaří trocha vody a kverláme tím, až je omáčka hustá. Po té podáváme na stůl.
 
Tvarohový trhanec

Ustrouháme čtvrt kila tvarohu, připojíme do něho dva žloutky, dvě lžíce kyselé smetany, dvě lžíce moučkového cukru, trochu strouhané citronové kůry a soli a třeme tak dlouho, dokud se nevytvoří hustá kaše.
 
 
A pak  …
Pak ušleháme se čtyř bílků tuhá sníh, položí se na utřenou  hmotu a pak se do homoty lehce zamíchají tři lžíce mouky a lžíce pšeničné krupičky.
A pečeme …
Na velký pekáč se dá velký kus másla a rozpustí se, pak na to rozetřeme hmotu a necháme do zlatova upéci. Pak ji roztrháme na kusy.
Podáváme …
Kusy se dají na plochou mísu a podáme k tomu kompot nebo ovocnou omáčku.
 
Brambory
Nastavovaná kaše
 
Bohužel, v běžné kuchyni se téměř neužívají kroupy a přitom v jídelníčku pro svou výživnou bohatost chybí.
Nastavovaná kaše je vynikající pokrm. To uvidíme z následného receptu a po ochutnání.
Necelý litr vody s necelou lžicí soli nalijeme do hrnce.  Patnáct deka dobře opraných krup vložíme do zasolené vody a necháme vařit s ořechem sádla. Vaříme asi půl hodiny a mícháme občas vařečkou, aby se nepřipálily.
Po té nakrájíme kilo brambor, rozkrájíme na kousky a dáme vařit ke kroupám. Když jsou měkké, vařečkou se rozmačkají a podle potřeby přidáme vodu, aby byla kaše hustá. Pak ji dáme na plochou mísu a omastíme na sádle nebo másle osmaženou cibulkou.
Můžeme do ní přidat zbytek pečeného masa nebo opečenou šunku. Někdo přidá kousek česneku a majoránku., i usekané usušené houby.
 
Plněné brambory
Velké brambory oškrabeme, osolíme a necháme přikryté a necháme asi půl hodiny odpočívat.
Poté je vydlabeme a dáme do kastrolku s rozpuštěným máslem nebo sádlem, pak se přikryjí a v troubě se upečou do měkka. Až ke konci pečení se poklička sejme, aby na povrchu zrůžověly.
Náplň do brambor
Zatím rozsekáme upečené maso, můžeme přidat kousek šunky nebo anglické slaniny, opepříme a přidáme trochu ustrouhané cibule a trochu vývaru, aby se utvořila hustá kaše, Tím se brambory naplní a nechají se ještě chvíli prohřát.
Podáváme se salátem
Na stůl je podáváme se salátem.
 
Bramborové taštičky
Těsto
Na vál dáme čtvrt kila krupičné mouky, uděláme v ní důlek, dáme tam dva rozstrouhané brambory, lžičku soli. Asi osm lžic mléka dáme do hrnku, přidáme kus másla, postavíme na plotnu, a když je to dost horké, spaříme brambory a rychle je nožem mícháme a s moukou propracujeme. Poté přikryjeme teplým kastrolem a necháme půl hodiny odpočívat.
A zaděláváme těsto
Po půl hodině těsto rozválíme na moukou poprášeném vále  silněji, než na nudle, rozkrájíme obdélníčky dlouhé dvanáct cm a šest cm široké. Do každého obdélníčku dáme kousek povidel, maličko rozetřeme a těsto přehneme, aby z toho vznikl čtverec, krajem pstem přitiskneme a nožem nebo rádlem urovnáme, aby při vařené povidla nevyčnívala.
Vaříme
Do velkého kastrolu nalijeme tři litry vody, přisolíme a vaříme pět až sedm minut.
A podáváme
Taštičky vydáváme drátěnou naběračkou, každou hned propíchneme vidličkou (aby nebyly klihovaté), omastíme rozpuštěným máslem a posypeme osmaženou žemličkou, nebo k nim podáme strouhaný tvaroh.
 
 
 

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
(c) Maura and Eleonora, 2010
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one